İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı

KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I&II PROJELERİ YEREL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ŞANLIURFA'DA DÜZENLENDİ

KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I&II PROJELERİ YEREL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ŞANLIURFA'DA DÜZENLENDİ

Avrupa Birliği mali desteği ve Alman Kalkınma Bankası (KFW) aracılığıyla İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I&II Projeleri Yerel Bilgilendirme Toplantıları serisinin sıradaki adresi Şanlıurfa oldu.

Toplantı Şanlıurfa Vali Yardımcısı Bahadır GÜNEŞ, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Daire Başkanı Fatih Mehmet ORUÇ, Alman Kalkınma Bankası Proje Yöneticisi Jülide OĞUZ, AB Türkiye Delegasyonu Mülteciler İçin Mali Yardım Programı - Program Yöneticisi İlhan GÜLTEKİN, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, çok sayıda yerel idareci ve Proje Uygulama Biriminin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kürsüdeki yerini alan Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Daire Başkanı Fatih Mehmet ORUÇ konuşmasına en fazla öğrenci nüfusunun Şanlıurfa ilimizde olduğunu vurgulayarak başladı.  Sözlerine devam eden ORUÇ "Bizim eğitim altyapısının geliştirilmesi anlamında yaptığımız çalışmaların hepsi, sizin yaptığınız çalışmaların kalitesini artırmak, sizin yükünüzü hafifletmek ve eğitimin daha üst standartlarda hem kendi çocuklarımıza hem Suriyeli çocuklarımıza eğitim hizmetlerinin sağlanması için yaptığımız çalışmalar" dedi. 

ORUÇ sözlerini "Bizim yaptığımız aslında işin temeli ama küçük bir kısmı, özverili olan kısmı sizin içinde yer aldığınız kısım. Ben projenin bu yönüyle hem çocukların güvenli geleceğe ulaştırılması anlamında vermiş olduğu katkılardan dolayı, bu tarafın daha önemli olduğunu düşünüyorum" diyerek noktaladı. 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Alman Kalkınma Bankası Proje Yöneticisi Jülide OĞUZ sözlerine "Türkiye ülkede yaşayan tüm mülteci çocukları okullaştıracağını hedeflediğini belirtti. Avrupa Birliği de Türkiye´nin bu hedefini destekleyeceğini taahhüt etti" diyerek başladı.

OĞUZ ; " Kriz Zamanlarında Herkes için Eğitim I ve II Projeleri için 325 milyon avro tutarında bir hibe sağladı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan bu projemiz kapsamında yaklaşık 160 okul inşa edilecek ve 100 bin civarında öğrenci için de kaliteli bir eğitim öğretim ortamı sağlanacak" dedi. Şanlıurfa'nın bu projeden en büyük payı alacak illerden biri olduğunu söyleyen OĞUZ ; "Diliyoruz ki eğitim altyapısını güçlendirecek olan bu projemiz hem Türk hem de Suriyeli çocukların ve gençlerin başarılı bireyler olmalarına ve onlara güzel bir gelecek hazırlamaya katkıda bulunur" diyerek sözlerini sonlandırdı.

"Eğitim ise Türkiye´nin Suriyeli ve diğer mültecilere sunduğu en kıymetli hizmet"

Avrupa Birliği yardımıyla neden bu programların yapıldığını anlatarak konuşmasına başlayan AB Türkiye Delegasyonu Mülteciler İçin Mali Yardım Programı - Program Yöneticisi İlhan GÜLTEKİN; "Türkiye'de 3,5 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı var şu anda. Bu sığınmacıları burada misafir eden Türkiye Cumhuriyeti'nin değerli çabaları, emekleri ve özverisi var. Öncelikle buna destek olmak, başka bir ülkeye gelmiş sığınmacıların ihtiyaçları var, bu ihtiyaçları karşılamak. Üçüncüsü de sığınmacıların, geldiği yerleşkedeki nüfusu artırmasıyla birlikte yereldeki toplumun ihtiyaçları da arttı, bu ihtiyaçlara destek vermek"  dedi.

Etkinlik sunumlar, soru - cevap ve hatıra fotoğrafının çektirilmesiyle son buldu.

 

 

 Haberin Fotoğrafları:


09-01-2019 09-01-2019 09-01-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler / ANKARA - 0(312) 413 31 24 (İzleme, Değer. ve Koor. D.B. Makam) 0(312) 413 31 32 (Yapı İşleri D.B. Makam) 0(312) 413 31 33 (CBS ve Emlak D.B. ve ARGE D.B. Makam)0(312) 413 39 02 (Yatırımlar ve KÖİ. D.B. Makam) 0(312) 413 31 70 (Evrak Kayıt)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.