İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı

GÜNES SANTRALLERİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJELERİNDE TOPLAM 40 MİLYON EURO’LUK İMZALAR ATILDI

GÜNES SANTRALLERİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJELERİNDE TOPLAM 40 MİLYON EURO’LUK İMZALAR ATILDI

Avrupa Birliği FRIT Fonu bünyesinde Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde hem eğitim tesisleri hem de şebekeye bağlı paneller ile güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik projelerin imzaları 19.03.2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığında atıldı.

20-03-2018 

 “Suriye ve Sığınmacı Krizini Özellikle Çocuklar ve Eğitim Açısından Doğru Yönetmek Çok Önemli”

İmza protokolünde konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Türkiye’de yaklaşık 3 milyon 200 bin Suriyeli sığınmacının bulunduğunu hatırlatarak, “Bu nüfusun yaklaşık 1 milyonunu eğitim çağındaki çocuklar teşkil ediyor.” dedi. Suriye krizinin hem Avrupa hem dünya için büyük bir gerçeklik ifade ettiğini belirten Demirci, “Birçok Avrupa Birliği ülkesinin nüfusundan daha fazla sayıdaki Suriyeli sığınmacıyı biz Türkiye’de misafir ediyoruz. Bu nüfusu ülkemizde entegre etmek durumundayız. Özellikle çocuklar açısından bizim için son derece önemlidir” diye konuştu.

 

AB ile yapılan iş birliği protokollerinin önemine değinen Demirci şöyle devam etti: “Bugün iki protokol imzalayacağız. Bunlardan birincisi, 40 milyon avroluk bir hibe anlaşmasıdır. Bu anlaşma ile eğitim tesislerinin enerji verimliliği ve bakım onarım çalışmalarını gerçekleştireceğiz. 120 eğitim kurumunun çatısına 50 KW’lik güneş enerji paneli kuracağız. Yine geçici koruma altındaki Suriyelilerin (GKAS) yoğun yaşadığı üç ilde toplam 14 MW’lik güneş enerji santralleri kuracağız. Bu bizim için çok önemli bir proje olacak."

 

Diğer protokolün de mesleki teknik eğitime ilişkin olduğunu belirten Demirci, “Mesleki eğitim ile ilgili olarak da 30 milyonluk bir imza protokolümüz olacak. Bununla da mesleki eğitimin alt yapısını geliştirmeyi hedefliyoruz. Böylece Suriyeli çocukların mesleki eğitime dâhil olmasının da imkânını bulmuş olacağız. Bu proje Suriyelilerin eğitime entegrasyonu konusunda oldukça işlevsel olacaktır.” diyerek sözlerine son verdi.

20-03-2018 

“FRIT Fonu Kapsamındaki Çalışmalarımıza Bugün Bir Yenisini Daha Ekliyoruz”

İmza töreninde konuşan İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Sn. Özcan DUMAN projenin 3 bileşeni olduğundan bahsetti. İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülecek proje kapsamında birinci bileşenin 3 Güneş Enerji Santrali (GES) Tarlasının kurulmasını kapsadığını belirten DUMAN ikinci bileşen kapsamında ise yaklaşık 120 okulun çatısına fotovoltaik (PV) panel döşeneceğini ve okulların ihtiyaç duyduğu enerjinin bir bölümünün buradan karşılanacağını iletti. Proje kapsamında üçüncü bileşen ile 15 okulun da yüksek enerji verimliliğine sahip okula dönüştürüleceğinin altını çizen Özcan DUMAN proje hazırlık ve uygulama süreçlerinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

20-03-2018

“Eğitim Sektörü Suriyeli Mültecilere Mali Yardım Fonunun Öncelikleri Arasında”

İmza töreninde söz alan AB Türkiye Delegasyonu Program Lideri Emma CLUA, AB ile MEB arasındaki işbirliği iklimi ve sahada uygulanan projelerin sonraki dönemde yapılacak işbirliklerine de başarılı bir zemin hazırladığını belirtti. Bu süreçte süregelen işbirliğinin ne denli önemli ve iyi gittiğini söylemekten yorulmayacaklarını belirten Emma CLUA eğitim sektörünün FRIT fonunun öncelikleri arasında kalmaya devam edeceğini de iletti. Başta MEB olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti kurumlarının GKAS özelinde kendisini bu konuya adadığını söyleyen CLUA bu süreçte yapılan tüm faaliyetler için MEB’e teşekkür etti.

İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından sözleşmesi imzalanan 40 milyon Euro bütçeli “Eğitim Tesislerinde Enerji Verimliliği Önlemleri ve Güneş Enerji Santralleri Kurulması Projesi” ile 15 Eğitim tesisinin enerji verimliliği ve bakım onarım çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca 120 eğitim kurumunun çatısına her biri 50KW’lık güneş panelleri kurulması ile GKAS´ın yoğun yaşadığı 3 ilde toplam 14 MW’lık Güneş Enerji Santralleri kurulması hedeflenmektedir. 40 Milyon Euro bütçeli proje ile yapılan yatırım sonrasında her yıl yaklaşık 10.694.000 TL enerji tasarrufu sağlanacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler / ANKARA - 0(312) 413 31 24 (İzleme, Değer. ve Koor. D.B. Makam) 0(312) 413 31 32 (Yapı İşleri D.B. Makam) 0(312) 413 31 33 (CBS ve Emlak D.B. ve ARGE D.B. Makam)0(312) 413 39 02 (Yatırımlar ve KÖİ. D.B. Makam) 0(312) 413 31 70 (Evrak Kayıt)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.