İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı

GKAS PROJELERİMİZ YEREL BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI ARACILIĞIYLA BURSA’DA TANITILDI

GKAS PROJELERİMİZ YEREL BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI ARACILIĞIYLA BURSA’DA TANITILDI

 

Avrupa Birliği desteği ve Dünya Bankası aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi tarafından uygulanan Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi “Yerel Bilgilendirme Toplantıları” serisi Bursa ile devam etti.

 

Projeleri yereldeki hedef gruplara anlatıma amacı taşıyan toplantılarda; okulların niteliğinden yapım programlarına, çevre ve sosyal yönetim çerçevesinden proje iletişimine kadar birçok konuda katılımcılara detaylı bilgi aktarıldı.

 

Toplantıya Vali Yardımcısı Fahrettin GÖNCÜ, Bakanlığımız İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan DUMAN, Yapı İşleri Daire Başkanı Fatih Mehmet ORUÇ, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin DÜLGER, muhtarlar, okul idareleri, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

“Yatırımlarımız ve Uyguladığımız Projeler İle Çocuklarımızın Eğitime Erişimi Güvence Altında”

 

Yerel Bilgilendirme Toplantılarına katılan ve açılış konuşmalarını yapan İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan DUMAN; projenin artan mali destek ve yeni uygulama illeriyle birlikte başarıyla yürütüldüğünün altını çizdi. 

 

Ülkemizde mevcut durumda 3,4 milyon Geçici Koruma Altındaki Suriyeli yaşadığını ve bunun yaklaşık 1 Milyon 100 Bininin okul çağında olduğunu söyleyen DUMAN; eğitimin hem Anayasamızın 42. Maddesi hem de İnsan Hakları sözleşmelerine göre her çocuğun temel hakkı olduğunu belirtti.  Bunun için 19 ilde 215 okulun inşa edileceğini ve uygulama illerinde oluşturulan işbirliği ikliminin uygulama başarısında çok önemli role sahip olduğunu sözlerine ekledi.

 

Bursa ilinde toplamda 110 Milyon TL’lik yatırımla 10 okulun inşa edileceği ve 240 derslikte yaklaşık 7200 öğrencilik ek kapasite oluşturulacağı bilgisi de katılımcılara aktarıldı. Sahada yoğun bir çalışma yürütüldüğünü aktaran Özcan DUMAN “Yerelde bize destek olan başta Valiliğimiz olmak üzere, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, AFAD, Kaymakamlık ve Belediyelerimiz, Okul İdarelerimiz, Muhtarlıklarımız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

“Sarsılmaz Bir Kardeşlikle Tüm Evlatlarımızın Eğitim Görebileceği Okullarımızda Çocuklarımızı Tarihi Ve Sağlam Bağlar Üzerinde Yetiştirmek İstiyoruz”

 

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin DÜLGER : “AB Mali Yatırımlar kapsamında yapılan Eğitim Alt Yapısının Güçlendirilmesi Projesi ile köklü medeniyetimizin mimarları tarafından bize miras bırakılan ve kardeşlik ilkesi ile kuvvetlenen birlikteliğimizin, bu eğitim yuvalarımız aracılığıyla devam ettirilmesi sağlanacaktır.

 

Sarsılmaz bir kardeşlik bağıyla hem geçici koruma altındaki kardeşlerimizin evlatlarını hem de kendi evlatlarımızı birlikte eğitim görebileceği bu okullarımız vasıtasıyla tarihi ve sağlam bağlar üzerinde yetiştirmek istiyoruz. İlimizde bugün 18.489 Suriyeli öğrencimiz Türk öğrencilerle aynı hizmeti alarak eğitim-öğretim görmektedir. Onlarla bir komşuluk hukukumuz var, Suriyeli öğrencilerimizi öteleyen, örseleyen ve kenara iten bir anlayıştan -gururla söylüyorum ki-Türk Milleti olarak hep uzak durduk.

 

Bu proje kapsamında 6 ilçemizde (Gemlik, Osmangazi, Mudanya, Mustafakemalpaşa, İnegöl ve Yıldırım) yapılacak olan 10 okulumuzla Bursa eğitimine toplam 248 derslik daha kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu okullarda Suriyeli misafirlerimizle ülkemiz çocukları aynı sınıf ve sıralarda eğitim alacaklardır. Bu bağlamda projenin hayata geçmesinde emeği geçen tüm paydaşlarımıza ve siz değerli katılımcılara Bursa maarif camiası adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Uygulanan Kriz Zamanlarında Herkes İçin eğitim I&II ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projeleri kapsamında 473 Milyon Euroluk bir mali kaynakla 19 ilde 215 eğitim tesisi inşası gerçekleştirilecek olmakla beraber bu tesislerin her türlü tefrişatının da sağlanması hedeflenmektedir. Uygulanan projeler ile 215 eğitim tesisinde yaklaşık 153.000 öğrencilik ek kapasite oluşturulacaktır.

 

İletişim Stratejisi çerçevesinde planlanan “Yerel Bilgilendirme Toplantılarının” şimdiye kadar gerçekleştirilen 4 ile ek olarak projenin uygulandığı İzmir, Konya, Mersin, Kilis, Kayseri, Mardin, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır illerinde yapılması planlanmaktadır. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler / ANKARA - 0(312) 413 31 24 (İzleme, Değer. ve Koor. D.B. Makam) 0(312) 413 31 32 (Yapı İşleri D.B. Makam) 0(312) 413 31 33 (CBS ve Emlak D.B. ve ARGE D.B. Makam)0(312) 413 39 02 (Yatırımlar ve KÖİ. D.B. Makam) 0(312) 413 31 70 (Evrak Kayıt)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.