İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ VE KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I&II PROJELERİ 2. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANDI

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ VE KRİZ ZAMANLARINDA HERKES İÇİN EĞİTİM I&II PROJELERİ 2. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANDI

 

MILDNER, Corinna KOHL, Manfred MOLITOR ile AFAD, MEB, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı gibi kurumların temsilcileri katılım gösterdiler.

Yönlendirme Komitesi toplantısında proje uygulama adımları ve iletişim stratejisi konularında  sunumlar yapılırken Proje Uygulama Birimi Başkanı Sn. Özcan DUMAN projenin gelecek uygulama dönemi hedeflerini katılımcılara aktardı.

Önceki dönemden bu yana çok sayıda olumlu gelişme yaşandığını vurgulayan DUMAN, özellikle Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I&II Projelerine gelen 45 Milyon € ek fonun üstüne 160 Milyon Euroluk bir bütçenin aktarılması ile toplam bütçenin 473 Milyon Euro’ya yükseldiğini belirtti. Prefabrik yapı inşaatlarının tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen Özcan DUMAN, önümüzdeki günlerde betonarme eğitim yapıları içi ihalelerin gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi. 

Toplantıda MEB Müsteşar Yardımcısı Sn. Ercan DEMİRCİ, eğitim yapıları için ek kapasite ihtiyacına vurgu yaparken Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesinin bu kapasiteye katkı sağlayacağının altını çizdi. Sn. DEMİRCİ ayrıca Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin %95’inin 19 ilde bulunduğunu ve bu alandaki Çağ Nüfusunun bilgilerine göre analiz yapıldığında projelerin mevcut ihtiyacın yaklaşık %20’sine cevap verdiğini iletmiştir. Ercan DEMİRCİ ayrıca MEB’in ülkemizdeki en büyük teşkilat yapısına sahip olduğunu ve sığınmacıların eğitim ihtiyacı konusuna AFAD ile koordinasyon halinde uygulanan projeler ile başarılı bir şekilde müdahale edildiğini söyledi.

Toplantıda söz alan AB Delegasyonu FRIT Bölüm Başkanı Emma CLUA ise eğitim alanında oluşturulan proje temelli işbirliği ortamının sahada hem eğitim hem de farklı alanlarda olumlu sonuçlar alınması yönünde umut verici olduğunu belirtti. Projede sağlanan ilerlemeleri çok olumlu olarak değerlendiren CLUA okul inşaatlarının yükselmesi ile somut çıktıların çok daha görünür olacağını iletti.

Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi ve Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I&II Projeleri  kapsamında 19 ilde toplam 215 eğitim yapısının inşa edilmesi planlanıyor. Söz konusu eğitim yapıları ile 153.200 öğrencilik ek eğitim kapasitesi oluşturulması hedefleniyor.

Yönlendirme Komitesi Toplantısı projenin bir sonraki toplantıya kadar olan çalışma periyodunda yapılması planlanan faaliyetlerin istişaresi ve katılımcıların görüşlerinin alınmasının ardından sona erdi.

16-02-201816-02-201816-02-2018

Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler / ANKARA - 0(312) 413 31 24 (İzleme, Değer. ve Koor. D.B. Makam) 0(312) 413 31 32 (Yapı İşleri D.B. Makam) 0(312) 413 31 33 (CBS ve Emlak D.B. ve ARGE D.B. Makam)0(312) 413 39 02 (Yatırımlar ve KÖİ. D.B. Makam) 0(312) 413 31 70 (Evrak Kayıt)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.