İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ BETONARME OKULLARIN TEMEL ATMA TÖRENİ ADANA’DA DÜZENLENDİ.

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ  BETONARME OKULLARIN TEMEL ATMA TÖRENİ ADANA’DA DÜZENLENDİ.

Avrupa Birliği mali desteği ve Dünya Bankası aracılığıyla İnşaat ve Emlak Dairemiz tarafından uygulanmakta olan Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Türkiye’de yapılacak olan betonarme okulların açılış töreni Adana’da Fatih Terim Anadolu Lisesinde düzenlendi.

Temel atma törenine Adana Valisi Mahmut Demirtaş, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanımız Özcan DUMAN, Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa ALTINSOY, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonundan Elçi Müsteşarı Simona GATTİ, Dünya Bankası Ülke Direktörü Vekili – Altyapı ve Sürdürülebilir Kalkınma Program Lideri Tamara SULUKHİA ve Yapı İşleri Daire Başkanımız Fatih Mehmet ORUÇ katıldı.

 13-07-2018

Adana Valisi Mahmut DEMİRTAŞ, betonarme eğitim yapıları temel atma töreninde yaptığı konuşmada; Eğitim ve öğretimin tüm bireylerin yaşamları boyunca ihtiyaç duyduğu önemli bir süreç olduğunu belirtti. Demirtaş, Adana´da yapılacak 10 prefabrik okulun inşasında sona gelindiğini, betonarme okulların ise bugün gerçekleştirilen temel atma töreniyle inşa sürecinin başlayacağını dile getirdi. Vali Demirtaş, okulların inşasının ardından Suriyeli çocukların eğitim-öğretim olanaklarının artacağını vurgulayarak, konuşmasını "Tel örgülerin kat kat sıkılaştırıldığı bir dünyada, sadece sınır kapılarımızı değil gönül kapılarımızı da Suriyeli misafirlerimize açtık. Bu bağlamda, ülkemize sığınan yaklaşık 4 milyon Suriyeli kardeşimizin ortalama 200 binine Adana ev sahipliği yapıyor. İlimizde 35 bine yakın Suriyeli çocuğa gerek geçici eğitim merkezlerimizde, gerekse resmi okullarımızda eğitim veriyoruz. Proje kapsamında yapılacak okulların tamamlanmasıyla okul çağında bulunan Suriyeli çocukların okul sorununun ortadan kalkacağına, ilimiz genelinde okul ve derslik ihtiyacının giderilmesi konusunda da önemli mesafe alacağımıza yürekten inanıyorum.” diyerek sonlandırdı.

13-07-2018

 

"Gelecekte çok güzel yansımaları olacak”

 Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman ise temeli atılan okullarla ilgili bilgi vererek, Suriye´de yaşanan savaşın ardından Türkiye´ye gelen çocukların eğitim alması için AB desteğiyle proje başlattıklarını ifade etti. Projenin detaylarını anlatan Duman, şöyle konuştu:

"Bugün sadece Adana değil, Eğitim Altyapısının güçlendirilmesi Projemizdeki tüm okulların temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Adana´da 10´u prefabrik, 11´i betonarme olmak üzere toplam 21 okul hizmete alınacak. İnanıyoruz ki eğitime yapmış olduğumuz en ufak katkının bile bizlere gelecekte çok güzel yansımaları olacak. Bu kapsamda yaptığımız projelerde, bize desteklerini esirgemeyen kurumlara teşekkür ediyorum.”

 13-07-2018

 

"Türkiye´nin başarılarından dolayı gurur duyuyoruz”

Dünya Bankası Sürdürülebilir Kalkınma Programı Lideri Tamara SULUKHİA da projenin tamamlanması ve okulların inşa edilmesi için hızlı bir çalışma içinde olduklarını dile getirdi. Suriyelilerin eğitim almasının önemine değinen SULUKHİA, “bu proje kapsamında yapılacak okullar, sağlanacak eğitimin kalitesi ve buradan bütün çocukların faydalanmasıyla bizler geleceği de inşa etmeye çalışmış olacağız. Bu noktada bizler onları, ileride kendi ülkelerinin liderleri olması ve küresel anlamda bölgenin liderleri olması konusunda teşvik etmeye çalışıyoruz. Dünya Bankası, özellike son 30-40 yıldır Türkiye´nin önemli bir ortağı haline geldi. Türkiye´nin öncelikli sorunlarını aşması konusunda destek veren Dünya Bankası, bundan onur duymaktadır. Türkiye´nin başarılarından dolayı gurur duyuyoruz, sizleri de tebrik ediyoruz." şeklinde konuştu.

 13-07-2018

 

"Türkiye, Suriyeliler konusunda insanüstü bir çaba gösterdi”

AB Türkiye Delegasyonu Elçi Müsteşarı Simona GATTİ, AB´yi temsilen Türkiye ve Adana´da bulunmaktan gurur duyduğunu ifade etti. Suriye krizinden etkilenen okul çağındaki çocukların ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarının bilgisini veren Gatti, "Suriye krizinin başladığı 2011´den beri Türkiye inanılmaz şekilde insanüstü bir çaba göstererek, misafirperverliğini ortaya koydu. Türkiye yaklaşık 3,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor, bunun yüzde 30´u 18 yaş altında. Dolayısıyla bunlar okul yaşındadır. AB, bundan dolayı mali yardım paketi oluşturdu." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından katılımcılar butona basarak okulların temelini attı.

Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi ve Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I&II Projeleri kapsamında, Türkiye çapında 60 prefabrik, 155 betonarme olmak üzere 215 okul yapılıyor. Bu okullarla 153.000 öğrencilik ek kapasite oluşturulacak. 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler / ANKARA - 0(312) 413 31 24 (İzleme, Değer. ve Koor. D.B. Makam) 0(312) 413 31 32 (Yapı İşleri D.B. Makam) 0(312) 413 31 33 (CBS ve Emlak D.B. ve ARGE D.B. Makam)0(312) 413 39 02 (Yatırımlar ve KÖİ. D.B. Makam) 0(312) 413 31 70 (Evrak Kayıt)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.