İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı

EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ 1. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANDI

Avrupa Birliği FRIT fonu çerçevesinde Dünya Bankası desteği, AFAD koordinasyonu ve MEB uygulayıcılığında yürütülen “Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi” Projesi Yönlendirme Komitesi toplantısı 13 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.
EĞİTİM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ 1. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANDI

Avrupa Birliği FRIT fonu çerçevesinde Dünya Bankası desteği, AFAD koordinasyonu ve MEB uygulayıcılığında yürütülen “Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi” Projesi Yönlendirme Komitesi toplantısı 13 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantıya MEB Müsteşar Yardımcısı Sn. Ercan DEMİRCİ, AFAD Strateji Geliştirme Daire Başkanı Sn. Zuhal KARAKOÇ DORA, MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Sn. Özcan DUMAN, AB Delegasyonu FRIT Bölüm Başkanı Emma CLUA, Dünya Bankası Program Yöneticileri Ximena Del CAPRIO ve Tamara SULUKHIA ile AFAD, MEB, İçişleri Bakanlığı, TRT gibi kurumların temsilcileri katılım gösterdiler.

Yönlendirme Komitesi toplantısında proje uygulama adımları ve iletişim stratejisi konularında  sunumlar yapılırken Proje Uygulama Birimi Başkanı Sn. Özcan DUMAN projenin gelecek uygulama dönemi hedeflerini katılımcılara aktardı.  

Toplantıda MEB Müsteşar Yardımcısı Sn. Ercan DEMİRCİ, eğitim yapıları için ek kapasite ihtiyacına vurgu yaparken Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesinin bu kapasiteye katkı sağlayacağının altı çizildi. Sn. DEMİRCİ ayrıca Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin %94’ünün 17 ilde bulunduğunu ve bu alandaki Çağ Nüfusunun bilgilerine göre analiz yapıldığında güncel olarak 1038 yeni okula ihtiyaç olduğunu belirtti. Ercan DEMİRCİ ayrıca MEB’in ülkemizdeki en büyük teşkilat yapısına sahip olduğunu ve sığınmacıların eğitim ihtiyacı konusuna AFAD ile koordinasyon halinde uygulanan projeler ile başarılı bir şekilde müdahale edildiğini söyledi.

Toplantıda söz alan AB Delegasyonu FRIT Bölüm Başkanı Emma CLUA ise eğitim alanında oluşturulan proje temelli işbirliği ortamının sahada hem eğitim hem de farklı alanlarda olumlu sonuçlar alınması yönünde umut verici olduğunu belirtti.

AB Mali imkan kapsamında FRİT fonu ile 200 milyon Avro bütçe sağlancak olup, bunun 150 milyon Avroluk kısmı Dünya Bankası aracılığıyla finanse edilecektir. Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında 12 ilde toplam 56 eğitim yapısının inşa edilmesi planlanıyor. Söz konusu eğitim yapılarından 28’i temel eğitim, 17’si ortaöğretim, 10’u Mesleki ve Teknik Lise, 1’i ise Halk Eğitim Merkezi olarak inşa edilerek, proje kapsamında toplamda 39.600 öğrencinin eğitime erişimi sağlanacaktır.  

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından AFAD koordinesinde yürütülen projeler kapsamında sağlanan fonlar ile ülkemizdeki Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin yoğun olduğu şehirlerde 56 tanesi prefabrik olmak üzere 151 adet okul inşaa edilerek eğitime açılacaktır.

Yönlendirme Komitesi Toplantısı projenin bir sonraki toplantıya kadar olan çalışma periyodunda yapılması planlanan faaliyetlerin istişaresi ve katılımcıların görüşlerinin alınmasının ardından sona erdi.

 

18-07-2017

14-07-2017
  

14-07-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü B Blok Beşevler / ANKARA - 0(312) 413 31 24 (İzleme, Değer. ve Koor. D.B. Makam) 0(312) 413 31 32 (Yapı İşleri D.B. Makam) 0(312) 413 31 33 (CBS ve Emlak D.B. ve ARGE D.B. Makam)0(312) 413 39 02 (Yatırımlar ve KÖİ. D.B. Makam) 0(312) 413 31 70 (Evrak Kayıt)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.